Želiš da budeš alpinista?
Najodvažniji planinari se penju na vrhove najvećih planina. Zovemo ih alpinistima, po Alpima, koji imaju najteže pristupačne vrhove u Evropi. Ko želi da se bavi alpinizmom, mora imati krepko zdravlje, snažne mišiće i jake živce, mora biti okretan i snalažljiv, mora da nauči osnovne veštine penjanja i puzanja uza strme litice, a tako isto da se služi raznim planinarskim priborom.
Alpinisti se često veru uz potpuno okomite litice. Pri tom se služe klinovima koje zabijaju u procepe stena, da bi se po njima penjali ili da bi za njih vezali uže. Provalije prelaze pomoću užadi. Ako se penju na najviše planine (na primer Himalaje), moraju imati i posebne maske sa kiseonikom, jer je vazduh u velikim visinama vrlo razrađen. Takvi planinari savladavaju teške i opasne prepreke, kao što su: odronjavanje stena, snažne vejavice, lavine i drugo.
U planinarstvo ubrajamo i speleologiju-planinarenje po dubokim ponorima i pećinama. Speleolozi imaju nepromočiva odela i čvrste šlemove, maske, acetilenske svetiljke, dugačku užad i merdevine od užadi, pa i gumene čamce, jer duboko pod zemljom teku podzemne reke i leže podzemna jezera.
Planinarska oprema:
- Ranac (sl.broj4)
- Planinarski klinovi (sl.broj5)
- Kopče (sl.broj6)
- Cepin (sl.broj7)
- Okovana planinarka cipela-gojzerica- (sl.broj8)
- Čuturica (sl.broj9)
- Dereza (sl.broj10)
- Kanap (sl.broj11)
Коментари
Постави коментар